Haber

9 Yaşındaki Kızını Medreseye Verdiğini Söyleyen Kullanıcı Çocuk Hakları Tartışmalarını Alevlendirdi

Sosyal medyada çocuklarla ilgili çarpıcı paylaşımlara rastlamadığımız bir gün geçmiyor. Son olarak dünyaca ünlü isim Megan Fox, erkek çocuklarını kız çocuğu gibi giydirdiği için ‘çocuk istismarcısı’ olarak nitelendirildi. Son günlerde sosyal medyada gündem olan ‘hafıza süreci’, çocuk yetiştirme sürecinde nasıl davranılması gerektiği tartışmalarını da alevlendirdi.

18 yaşına kadar her bireyin ‘çocuk’ kabul edildiği dünyamızda her gün ‘nasıl çocuk yetiştirilir’ tartışmaları yapılıyor.

Öyle ki yüzyıllardır süregelen çocuk yetiştirme konusunda zaman ilerledikçe farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Elbette zamanın değişmesiyle birlikte çocuk yetiştirme şekillerinde de farklılıkların olması kaçınılmazdır.

Ancak zaman zaman sosyal medya aracılığıyla tanık olduğumuz bazı olaylar, çocuk yetiştirme biçimini sorgulamamıza neden oluyor.

Örneğin geçtiğimiz aylarda dünyaca ünlü model Megan Fox’un üç erkeği de kız kılığına soktuğu iddia edilmişti. Amerikalı siyasetçi ise Megan Fox’u ‘çocuk istismarcısı’ olarak nitelendirdi.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda TikTok platformunda bir anne kendini erkek olarak tanımlamış ve çocuğunu cinsiyet gözetmeden büyüttüğünü söylemişti.

Çocuğunun cinsel kimliğini ifşa ettiği bir görsel paylaşan kullanıcı, çocuğunun cinsel kimliğini kendisinin belirlemesini istediğini söyledi. Bu paylaşım sosyal medyada büyük yankı uyandırırken, birçok tartışmaya da yol açtı.

Sosyal medyadan tepkiler gecikmedi.

“Çocuk bunu anlayacak yaşta bile değil”

Cinsiyet kimliklerinin yanı sıra erken yaşta tesettüre alışan çocuklar da zaman zaman sosyal medyada gündem olmaya devam ediyor.

Son olarak Instagram’da paylaşım yapan bir kullanıcı, 9 yaşındaki kızının medrese eğitimi almaya başladığını ve 3. sınıfı geçmesine rağmen ‘dünyevi’ eğitimi yeterli bulduğunu belirtti.

Gönderiye yorum yapan bir kişinin de bunun bir sorun olmayacağını belirttiği görüldü.

Sosyal medyada büyük yankı uyandıran bu paylaşıma çok sayıda kullanıcı tepki gösterdi.

Kullanıcılar, özellikle küçük yaştaki çocukların eğitim haklarından yoksun bırakılmasına tepkilerini dile getirdi.

??

??

??

??

Bugün dünyanın hiçbir yerinde çocuk hakları konuşulmamalı bile ama birbiri ardına gündem olan bu olaylar oldukça acı verici.

1989’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ve 1990’da ülkemizde kabul edilen ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi yeniden ele almakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu