Haber

ABD Senatosu, Kovid-19’un kaynağı hakkında bilgi paylaşımına ilişkin yasa tasarısını onayladı

YENİ ABD Senatosunda, Kovid-19’un kaynağına ilişkin istihbarat bilgilerinin kamuoyuna açıklanmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

Kongre’nin üst kanadı olan Senato’da, ABD Ulusal İstihbarat Başkanı’nın (DNI) Kovid-19 virüsünün kökenine ilişkin istihbarat bilgilerini kamuoyuyla paylaşmasını öngören yasa tasarısı oylandı.

Cumhuriyetçi senatörler Josh Hawley ve Mike Braun tarafından sunulan yasa tasarısı oybirliğiyle kabul edildi.

Kovid-19 salgınının Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden çıkmış olabileceğine inanmak için nedenler olduğu belirtilen yasa tasarısında, DNI’den Kovid-19’un kökenine ilişkin bilgileri kamuoyuyla paylaşmaya davet edildi.

Tasarı ayrıca Wuhan Enstitüsündeki araştırmacılar hakkında bilgi paylaşılmasını istedi.

Söz konusu yasa tasarısı 2021 yılında Senato’da da kabul edilmiş ancak Temsilciler Meclisi’nde gündeme gelmemişti.

Tasarının yasalaşması için önce Kongre’nin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin, ardından da Başkan Joe Biden’ın onayını alması gerekiyor.

“Kovid-19’un Çin’deki laboratuvardan sızdığı” iddiası

The Wall Street Journal, ABD Enerji Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray ve değerli Kongre üyelerine sunduğu kapalı bir istihbarat raporuna göre, Kovid-19’un büyük ihtimalle Çin’deki bir laboratuvardan yanlışlıkla sızdığını düşündüğünü yazdı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, istihbarat camiasında bu konuda farklı görüşler olduğunu ancak emin olmak için yeterli bilgi olmadığını belirtti.

Federal Soruşturma Dairesi (FBI) Direktörü Christopher Wray, Kovid-19’un “muhtemelen yanlışlıkla Çin’deki bir laboratuvardan sızdığı” tezine odaklandıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu