İş

Asya-Pasifik hisseleri, kurumsal kazançların desteğiyle yükseliyor

Xpeng’in etkileyici kazançlarından ilham alan elektrikli araç üreticileri Li Auto (LI) ve BYD (1211), Çarşamba günü Hong Kong hisselerindeki yükselişe öncülük etti. Bu gelişme, piyasanın gösterge endeksin dört haftalık kazanma serisinin sürdürülebilirliği konusunda hâlâ belirsiz olduğu bir zamanda geldi.

Hang Seng Endeksi, Salı günü yüzde 2,1 geriledikten sonra yerel saatle 10.25 itibarıyla yüzde 0,4 artışla 19.301,66’ya yükseldi. Teknoloji Endeksi yüzde 0,7 yükselirken Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,2 artış kaydetti.

Li Auto, Salı günkü kayıplarını telafi ettikten sonra yüzde 2,7’lik bir artışla 82,80 Hong Kong dolarına yükseldi. Bir diğer rakip Geely (0175) yüzde 1 artışla 10,34 Hong Kong dolarına ve BYD yüzde 0,1 artışla 217,20 Hong Kong dolarına yükseldi.

Bu artışlar, rakip Xpeng’in (XPEV) beklentileri aşan ilk çeyrek kazançlarına yanıt olarak gerçekleşti. PC üreticisi Lenovo da analistlerin net gelirde yüzde 39’luk bir artış öngörmesiyle, kazanç açıklamasından önce yüzde 12’lik önemli bir artışla 11,40 Hong Kong dolarına yükseldi.

MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinden oluşan en geniş endeksi (MSCI Tüm Ülkeler Asya Pasifik (Japonya Hariç)) yüzde 0,4 yükseldi ve dört hafta üst üste yükselerek iki yılın zirvesine ulaştı.

Japonya’nın Nikkei (N225), zayıf yenin ihracatı artırdığını ancak aynı zamanda ithal enflasyonu tetiklediğini ve iş dünyası duyarlılığını azalttığını gösteren verilerle yüzde 0,6 geriledi.

EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri ve FTSE vadeli işlemlerinin her ikisi de yüzde 0,2 artış gösterdi. S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq vadeli işlemleri bir miktar yükseldi.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu