Haber

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Küresel Kurumlarda Reform Çağrısında Bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel kurumların “evrensel” ve “günümüzün gerçeklerini temsil eden” hale getirilmesi için reform yapılması çağrısında bulundu.

Guterres, hafta sonu Hindistan’da düzenlenecek G-20 zirvesi öncesinde basına açıklama yaptı.

Küresel mali yapının “modası geçmiş, işlevsiz ve adaletsiz” olduğunu vurgulayan Guterres, ülkelere küresel kurumları “gerçekten evrensel”, “günümüz gerçeklerini temsil eden” ve “gelişmekte olan ekonomilerin ihtiyaçlarına daha duyarlı” hale getirmek için cesur adımlar atmaya çağırdı.

Guterres, Hindistan’da yapılacak G-20 zirvesi öncesinde küresel kurumlarda “derin ve yapısal” reformların yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Dünyamız zor bir geçiş sürecinden geçiyor. Gelecek çok kutuplu ama bizim çok taraflılığımız” dedi. kurumlar geçmiş bir dönemi yansıtıyor.” söz konusu.

Kaybedilecek zaman olmadığı uyarısında bulunan Guterres, “G-20’ye basit ama acil bir çağrıyla geldim: Böyle devam edemeyiz. Bir araya gelip ortak çıkar için birlikte hareket etmeliyiz.” İfadelerini kullandı.

Guterres ayrıca, 2030 yılına kadar yoksulluğun her biçimini sona erdirmeyi amaçlayan evrensel bir gündem olan BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne yılda 500 milyar dolar yatırım yapılması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu