Haber

Donald Trump ‘dokunulmazlık’ istiyor: Yüksek Mahkeme’ye başvurdu

ABD’de kasım ayında yapılacak seçimler için mitinglerine devam eden eski Başkan Donald Trump, Yüksek Mahkeme’den alt mahkemenin başkanlık dokunulmazlığının bulunmadığı yönündeki kararının ertelenmesini istedi. Trump, 2020 seçim sonuçlarını değiştirmeye çalıştığı yönündeki suçlamalar nedeniyle yargılanmaya karşı dokunulmaz olduğunu savunuyor.

‘SEÇİM KAMPANYASINI ETKİLEYECEK’

Trump’ın avukatları belgede, “Seçim sezonunun zirvesinde Başkan Trump’a karşı aylarca sürecek bir yargılamanın yürütülmesi, Başkan Trump’ın Biden’a karşı seçim kampanyasını kökten etkileyecektir” diye yazdı. Yargıtay’ın kararı ertelemeyi reddetmesi halinde duruşmanın bahar aylarında yapılması bekleniyor. Yüksek Mahkeme’nin bir takvimi yok ancak özel hukuk müşaviri Jack Smith’in ekibi duruşmanın bu yıl başlaması için baskı yaptı.

İSTEM MAHKEMESİ İDDİAYI REDDEDİYOR

6 Ocak’ta yaşanan ‘Kongre baskını’ olayları ve 2020 başkanlık seçim sonuçlarına müdahale edilmeye çalışılması nedeniyle hakkında ceza davası açan Trump, 2023 yılının Ağustos ayında kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Davada, 6 Ocak olayları sırasında Beyaz Saray’da görevde olduğu ve başkan olarak ‘dokunulmazlığa’ sahip olduğu öne sürüldü.

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay, Trump’ın 2020 başkanlık seçim sonuçlarına müdahale ettiği iddiasıyla yargılandığı davada “başkanlık dokunulmazlığına” sahip olduğu tezini reddetmişti. Üç alt mahkeme hakimi, Trump’ın diğer vatandaşlar gibi yargılanabileceğine hükmetti ve Trump’ın dokunulmazlık gerekçesini reddetti. ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’nin 3 yargıçtan oluşan kararında şu ifadelere yer verildi:

“Bu ceza davası açısından eski başkan Trump, diğer tüm sanıkların tüm savunmalarında olduğu gibi ‘vatandaş Trump’ haline geldi. Başkan olarak görev yaptığı sırada onu korumuş olabilecek herhangi bir idari dokunulmazlık, onu artık bu kovuşturmaya karşı koruyamıyor. “

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu