Haber

Muğla’da Köylüler Maden Sahasına Direniyor

Muğla’da Akbelen Ormanı’na açılacak maden sahasına köylülerin direnişi üçüncü gününde de devam ediyor. Ağaçları korumak için kesim alanına giren köylülere jandarma ve polis müdahale etti. Bir kişi gözaltına alınırken, 88 yaşındaki kadın ağaca sarılarak protesto etti.

JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

Muğla İkizköy’deki kömür madeni sahasının genişletilmesine karşı vatandaşların iki yıldır yürüttüğü doğa nöbeti devam ediyor. Köylüler ağaçlara sarılarak kesilmelerini engellemek istedi. Ağaçlara sarılan vatandaşlara jandarma müdahale etti. Avukat İsmail Hakkı Atal ve diğer çevrecilerden sıkıntı kullanılarak ağaçlardan alınması istendi.

“ORMANLARI YOK ETTİLER”

Avukat Atal, ağaca sarılırken; “Anayasa’nın 169. maddesi bize bu ormanı koruma görevi veriyor. Herkese emrediyor. Limak’a da emrediyor. Orman Genel Müdürüne de emrediyor. Orman Bakanına da emrediyor. Valiye de emrediyor. Kaymakam, ‘Devlet ormanları hiçbir şekilde azaltılamaz’ diyor. “Burası bir devlet ormanı. Orman zarar gördüğünde yerine dikilir. Bunlar ormanı mahvediyor” dedi. Bir bayan, “Yazıklar olsun çocuklarımıza. Doğam nerede, çocuklarım nerede? Neredesiniz yetişkin arkadaşlar?” diye yakındı.

BODRUM BELEDİYE BAŞKANI: YİNE KİMLİK TEŞHİSİ YAPIYORLAR

Muğla’da Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesine karşı çıkan köylülere takviye güç vermek için heyetiyle birlikte Akbelen’e doğru yola çıkan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçe çıkışında kimlik kontrollerine tepki gösterdi. Aras, “Amacımız oradaki direnişçi köylülere Akbelen Ormanı’nı korumak için destek olmak. Mahkeme kararı var mı? Ancak valilikten gelen talimatla arkadaşlarımız bizi durdurdu, defalarca kimlik kontrolü yapıyorlar. Ne yapacaklar?” “Sizi oraya göndermeyeceğiz. Sadece hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayacağız, ayrıca gösteri ve yürüyüş hakkınızı özgürce kullanmanıza da izin vermeyeceğiz.” Bunun sebebi nedir, ‘O ormanı keseceğiz’ diyorlar açık açık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu