İş

Muşlu Kadınlar Patates Hasatıyla Ailelerine Destek Oluyor

Muş’ta çok tüketilen patatesin hasadını yapan kadınlar hem ev ekonomisine katkı sağlıyor hem de çocuklarının eğitim masraflarını karşılıyor.

Muş’ta patates hasadı yapan kadın tarım işçileri terleriyle evlerine ekmek getiriyor. Yıldız Alparslan Tarım İşletme Müdürlüğü’nde patates tarlasında hasat yapan kadın tarım işçileri, traktörlerle toprak altından çıkarılan patatesleri elleriyle toplayarak çuvallara dolduruyor. Sabahın ilk ışıklarıyla yoğun çalışmalarına başlayan kadınlar, ev işlerini tamamladıktan sonra şehir merkezinden araçlarla patates tarlasına ulaşıyor. Muş’ta gelişen tarım alanlarının kendileri için geçim kaynağı olduğunu belirten Sevgi Subaşı, “Çocuklarımızı eğitmek ve aile bütçesine katkıda bulunmak için yaz boyunca tarlalarda çalışıyoruz. Sabah erkenden kalkıp işe geliyorum. Ev işlerini yaptıktan sonra tarlaya gidiyorum. Patatesleri burada topluyoruz. Çocuklarım okula gidiyor, onları okula götürüyorlar.” “Eşimi eğitmek ve geçindirmek için çalışmam gerekiyor. Kadınların da çalışması gerekiyor. Yaz aylarından sonbahara kadar başta şeker pancarı olmak üzere birçok ekim alanında iş bulabiliyoruz ve yevmiyemiz 400 lira oluyor. Bu da Evimize ekmeği nasıl getiriyoruz” dedi.

Sabahın ilk ışıklarıyla inekleri sağdıktan sonra patates hasadına geldiğini anlatan 7 çocuk annesi Çiçek Çetin, şöyle konuştu: “Tarlaya patates toplamak için geliyorum. Burada patatesleri toprağın altına kazıyorum. Akşam. Sonra eve dönüp inekleri sağıyorum. Çocuklara yemek hazırlıyorum, geç saatlere kadar bulaşık yıkıyorum. Bir kadın olarak “Ne gecemiz var, ne gündüzümüz. İşimiz zor ama çocuklarımı okutmak için çok çalışıyorum. Sonbahara kadar çalışıyorum. İşimiz oldukça zor” dedi. – MUŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu