Sağlık

Nefes ve Gevşeme Eğitimi Doğumu Kolaylaştırıyor

Bir canlı dünyaya getirmek bayanlar için en mucizevi seyahatlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu seyahat, bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren başlıyor ve hayat uzunluğu devam ediyor. Elbette bu büyülü seyahatin en hassas devri gebelik süreci olarak görülüyor. Anne adaylarındaki doğum heyecanı ve gerilimi kaçıncı gebelik olursa olsun azalmadan devam ediyor. Memorial Sıhhat Kümesi sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için anne adaylarının yanında olmaya devam ediyor.

Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde düzenlenen “Doğuma Hazırlanırken Nefes ve Gevşeme Eğitimi”, uzman tabiplerin idaresinde anne adayları için kapılarını açıyor.

Konforlu bir hamilelik ve doğum süreci için pelvik idmanları ve medikal pilates eğitimi, Memorial Bahçelievler Hastanesi Pelvik Taban Rehabilitasyonu ve Medikal Pilates Ünitesi’nden Prof. Dr. Ümit Dinçer ve Memorial Bahçelievler Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Emine Barın idaresinde, Uzman Fizyoterapist Seda Parıltı Özaydınlı tarafından verilecek. Eğitimde, gevşeme konumları ve tekniklerinin doğumdaki ehemmiyetinden annenin gücünü korumak için yapılacak nefes antrenmanlarına, masaj teknikleri ile gevşemeden doğum sürecinde ıkınma teknikleri ve perine bakımına kadarbilinmesi gereken her şey, bahsin uzmanı fizyoterapistler tarafından anne adaylarına anlatılacak.

2 haftada bir Çarşamba günleri 14.00-15.00 saatlerinde gerçekleşecek olan “Doğuma Hazırlanırken Nefes ve Gevşeme Eğitimi” 30-34 haftalık hamilelere yönelik uygulamaları içerecek.

PROGRAMDA NELER VAR?

Gevşeme durumları ve tekniklerinin doğumdaki ehemmiyeti

Gevşeme idmanları, doğumun daha rahat gerçekleşmesi ve doğum sırasında oluşabilecek kimi komplikasyonları önlemesi açısından kıymetlidir. Zihni sakinleştirmek ve vücudu gevşetmek için kullanılır. Gebelik devri boyunca yapılması yararlıdır. Yapılan bu idmanlar ve durumlar doğum sırasında da kullanılır. Bayanlar gebelik mühletince ne kadar kolay gevşeyebilirlerse doğum sırasında da o kadar kolay ve rahat gevşeyebilirler.

Annenin gücünü korumak için nefes egzersizleri

Gebelik sırasında nefes darlığı en sık rastlanan şikayetlerden birisidir. Bu devirde aylar geçtikçe rahmin büyümesine bağlı olarak karın ve göğüs boşluklarını ayıran diyafram kası üste gerçek itilir ve göğüs boşluğu sıkışır. Bu periyotta sık sık nefes darlığı sorunu görülebilir. Uzman denetimi altında yapılan nefes idmanları ile bu durumu en aza indirgemek mümkündür. Teneffüs antrenmanları ve gevşeme teknikleri bilhassa doğum süreci başladığında annenin sakin kalarak kendisinin ve bebeğinin gerilime girmeden süreci tamamlanmasına yardımcı olur. Doğum sancılarının gelmeye başladığı birinci devirde gevşeme teknikleri ile anne, gücünü faal olarak doğum sürecine saklar. Bu idmanların gebelik müddetince öğrenilmesi daha rahat bir doğum geçirilmesine yardımcı olacaktır.

Masaj teknikleri ile gevşemek mümkün…

Masaj, sıhhat ve uygunluğu artırmak için bedenin yumuşak dokularına sistematik ve gayeli olarak elle yapılan süreçtir. Doğum sırasında gevşemeyi sağlamak, ağrı ve acı çekmeyi azaltmak için kullanılır. Aromaterapi yağları ya da losyonları kullanılarak masaj yapmak hem kasılmalar sırasında hem de kasılma ortasında gevşeme ve rahatlamayı artırmaktadır. Masaj yapmak yalnızca ağrının azalmasına yardım etmez; tıpkı vakitte, bayanın önemsendiğini, onun için telaş edildiğini, ilgilenildiğini, bakımı ve karşılıklı bağlantısı de söz eder.

Doğum sürecinde ıkınma teknikleri kıymetli bir yer tutuyor

Kadının, ıkınma hissi oluşsun ya da oluşmasın serviksin tam genişlediği vakit ıkınması konusunda eğitilmesi, doğumun ikinci evresinin kısaltılmasında tesirli olmaktadır. Uzun vadeli ıkınmanın negatif sonuçları da olabilmektedir. Gereksiz yere uzun müddetli ıkınmaya bağlı annenin yorgunluğu, bitkinliği ve bunlara bağlı olarak sezaryenle doğum riski artabilir ve gebelik sonrası güzelleşme süreci daha da uzayabilir.

Doğal seyrine bırakılan doğumlarda ıkınma refleksi devreye girer. Bu devirde gebelerin yapacağı en kıymetli şey, uygun ıkınma teknikleri ile bebeğinin aşağı inişini kolaylaştırmaktır. Vücudunun yönlendirmesini izleyen ve buna müsaade verilen gebelerde doğum çok daha kolay gerçekleşecektir.

Hızlı düzgünleşme için perine bakımı

Perine, vajina ve anüs ortasında yer alan bölgedir. Perine masajı, perineal kasların esnekliğini artırdığı, epizyotomi ihtiyacı ve yırtık olmadan doğumda perinenin esnekliğini sağladığı için önerilmektedir. Perine masajı doğum sonrası periyotta perineal yırtıkları ve epizyotomi oranını azaltmakta, hasebiyle doğum sonrası devirde güzelleşmeyi hızlandırmaktadır. Annenin doğum sonrası devir ile ilgili perine bakım prosedürleri hakkında kâfi bilgi sahibi olması, düzgünleşme periyoduna de katkıda bulunur.

Gebelikte antrenmanın önemi

Gebelik sürecinde kas-iskelet sistemi etkilenimi ile annenin duruş imajı değişmektedir. Bu yüzden gebelik periyodunda kas iskelet sisteminde oluşan değişimler nedeniyle görülen sorunları minimale indirmek emeliyle hamilelerin antrenman yapması önerilmektedir. Gebelikte planlanan idman programları bireye özeldir ve uzman eşliğinde yapılması gerekir.

Doğum sonrası için de yanınızdayız!

Postnatal devir, gebeliğe bağlı olarak meydana gelen anatomik ve fizyolojik değişikliklerin doğumdan sonra olağana dönmeye başladığı periyottur. Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları ile annenin ve bebeğin sıhhatinin uygunlaştırılması ve oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi yahut en aza indirilmesini sağlanmaktır. Doğum sonrası oluşabilecek rahim ve idrar torbasının sarkması, vajinanın genişlemesi, idrar tutamama üzere sorunların giderilmesi yahut en aza indirilmesi için pelvik taban idmanlarının uygulanması çok kıymetlidir. Bu devirde uygulanacak fizyoterapinin hedefi; ağrıyı azaltmak, mobiliteyi artırmak, mümkün olan en kısa müddette annenin tam yeterlilik halini sağlamak ve bilhassa doğum sonrası oluşan bağırsak sıkıntılarını azaltmaktır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon programı; bu devirde karşılaşılan sıhhat sorunlarını azaltmakla birlikte annenin ömür kalitesini artırmakta, bebek bakımı ve öz bakımında olumlu tesirlere sahip olmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu