Haber

Pakistan Başbakanı’ndan Taliban’a çağrı: Afganistan topraklarını terörizm için kullanmayı bırakın

Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, Taliban yönetimine yaptığı davette, Afganistan topraklarının ulusötesi terörizm için kullanılmasının durdurulmasını talep etti.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Şerif’in Pakistan ordusunun başında bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Asım Münir ile 30 Temmuz’da Peşaver’de düzenlenen terör saldırısında yaralananları ziyaret ettiği belirtildi.

Açıklamada, Şerif’in Afganistan vatandaşlarının intihar saldırısına karışmasını ve Pakistan’a düşman unsurların sınırın ötesindeki sığınaklardan masum sivillere yönelik bu tür korkakça saldırıları gerçekleştirmesindeki hareket özgürlüğünü endişeyle kaydettiği vurgulandı.

Şerif, Taliban geçici yönetimine Afgan topraklarının ulusötesi terörizm için kullanılmasını durdurma çağrısında bulundu.

“Pakistan’ın kendini savunma hakkı vardır” vurgusu

Ulusal basında yer alan haberlere göre Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, başkent İslamabad’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı açıklamada, Afganistan’daki süreksiz yönetimin teröre son vermesi için zemin hazırladı.

Zerdari, Afganistan’dan gelen terör saldırılarının devam etmesi halinde Pakistan’ın kendisini savunma hakkı olduğunu vurguladı.

Pakistan’da son haftalarda artan terör saldırıları, Afganistan ile Pakistan arasındaki tansiyonun yeniden yükselmesine neden oldu.

Pakistan’ın Hayber Pakhtunkhwa eyaletinde 30 Temmuz’da koalisyon hükümetinin ortaklarından İslami Ulema Cemiyeti’nin (JUI-F) kongresini hedef alan intihar saldırısında 56 kişi hayatını kaybetmişti.

14 Temmuz’da Belucistan’daki silahlı kuvvetlerin karargahına düzenlenen baskın, Pakistan ordusunun Afganistan’daki geçici Taliban yönetimine sert tepki vermesine neden oldu.

Pakistan ordusu ve bakanları, Pakistan Talibanı’nın (TTP) Afganistan’da güvenli bölgelere ve hareket özgürlüğüne sahip olması ve Doha Anlaşması’na uymaması nedeniyle defalarca Taliban’ın süreksiz yönetimine karşı açıklamalarda bulundular.

haber-yazihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu