Haber

Sezgin Tanrıkulu: TOKİ neden Diyarbakır mermeri kullanmıyor?

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlamasını istedi. Devam eden deprem konut projesinde Diyarbakır mermerinin kullanımında sorun yaşadığını belirten Tanrıkulu, “Geçmişte uygulanan bazı projelerde kullanılan ve menşei bilinmeyen kötü örnekler, Diyarbakır mermeri gibi gösterilerek bir önyargı oluşturuldu. Diyarbakır dünyada önemli bir mermer havzası olup Avrupa, ABD, Avusturya, Orta Doğu, Çin ve Hindistan’a ihracat yapmaktadır. “Diyarbakır mermeri, Diyarbakır ve çevre illerde onlarca fabrikanın hammadde kaynağı olup, onbinlerce çalışana istihdam yaratıyor” dedi.

DİYARBAKIR MERMERİ NEDEN HAK ETTİĞİ FİYATI Alamıyor?

Birçok ülkeye ihraç edilen Diyarbakır mermerinin TOKİ tarafından neden tercih edilmediğini soran Sezgin Tanrıkulu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’den şu soruların yanıtını istedi:

– Dünyanın değerli bir mermer havzası olan Diyarbakır mermeri birçok ülkede kullanılırken ülkemizde neden hak ettiği değeri alamıyor?

-Çeşitli ülkelere ihraç edilen Diyarbakır mermerinin TOKİ binalarında tercih edilmemesinin sebebi nedir?

– Bu mermerin kamu projelerinde kullanılmasına yönelik çalışmalar var mı? Eğer öyleyse, yeni kaderi nedir?

-Diyarbakır mermer havzasının yıllık kapasitesi nedir?

-Diyarbakır mermeri 2023 yılında hangi ülkelere ihraç edildi ve toplam ihracat bedeli (ülkelere göre dağılımla birlikte) nedir? (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu