Haber

Tunç Soyer: Seferberlik Ruhuyla Kentsel Dönüşüm Yapıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ ve Nobel Expo Fuarcılık tarafından düzenlenecek İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı-Rescon Expo için geri sayım başladı. 22-25 Aralık 2022 tarihlerinde yapılacak fuarda, İzmir’in yerinde dönüşüm ve yüzde 100 uzlaşı aslıyla hayata geçirdiği kentsel dönüşüm modelini anlatacaklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Göreve gelir gelmez kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdik. Seferberlik ruhuyla 6 bölgede çalışmalarımız sürüyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, inşaat ve kentsel dönüşüm fuarı düzenliyor. 22-25 Aralık 2022 tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde, İZFAŞ ve Nobel Expo Fuarcılık iş birliğiyle yapılacak Emlak, İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı-Rescon Expo, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda tanıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konut sahipliğindeki toplantıya, Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Bornova Belediye Lideri Mustafa İduğ; emlak, inşaat ve kentsel dönüşüm kesimlerinin, odaların, derneklerin ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

“6 BÖLGEDE 248 HEKTARLIK ALANDA KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Fuarda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifleşmeye ve yüzde yüz uzlaşıya dayalı özgün kentsel dönüşüm modelini kapsamlı bir şekilde anlatacaklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, göreve gelir gelmez İzmir’de kentsel dönüşüme sürat verdiklerini söyledi. Lider Soyer, “İzmir’in altı bölgesinde, toplam 248 hektarlık alanda adeta bir seferberlik ruhuyla kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. İzmir’in yapı stokunu yenilemekle ilgili uzun vadeli maksadımız ise bu kentin her türlü afete karşı dirençliliğini artırmak. İzmir’i, içinde yaşamın sakince aktığı bir uyum coğrafyası haline getirmek. İşte bu yüzden şehrimizin, dünyanın ilk Citta Slow Metropolü ilan edilmesini sağladık. İzmir’in kentleşme biçimi ve amaçlarında esaslı bir revizyon manasına gelen Citta Slow Metropol, birebir vakitte geleceğin kentlerinin de bir tarifi” dedi.

“DÖNGÜSEL BİR KENT ÖMRÜ NASIL MÜMKÜN OLACAK”

İlerleyen yıllarda kentleşmenin artacağını söyleyen Başkan Tunç Soyer, şöyle devam etti:

“Kentsel nüfusumuzun kırsal alanlara geri dönmesi için en küçük bir mümkünlük bile yok. Öte yandan, milyarlarca insanın kentlerde ağırlaşması, iklim krizi, salgın, göç ve açlık üzere global krizleri beraberinde getiriyor. Bu sorunu çözmenin tek bir yolu var. Kentlerimizi doğal ekosistemlerin bir modülü olarak geliştirmek. Şu can alıcı soruya hemen bir cevap bulmamız gerekiyor: Döngüsel bir kent hayatı nasıl mümkün olacak? 4 milyondan fazla nüfusa sahip İzmir’in belediye başkanı olarak, bunun kolay bir soru olmadığını biliyorum. Yine de kentlerdeki varlığımızı sürdürmek istiyorsak zor olanı tercih etmek mecburiyetindeyiz. Muhteşem şehirlerimizin kaderi, bu olağanüstü güzel yerkürenin kanser hücreleri gibi davranmak olamaz. Şehirlerimizi yaşam ağının ayrılmaz bir parçası olarak hareket eden alanlar olarak geliştirmek için çok daha cesur olmalıyız. Biz, buna ‘döngüsel şehircilik’ diyoruz.”

“DÖNÜŞÜMÜ BİRLİKTE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ”

Başkan Soyer, İzmir’deki Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Mahallî Meclisi toplantısında Döngüsel Kültür Kentleri İttifakı kurmak için davette bulunduğunu hatırlatarak, “Dünyanın birinci Citta Slow Metropolü olan İzmir, Akdeniz’in öbür önde gelen kentleriyle birlikte bu mevzudaki çabasını artırarak sürdürecek. Bu çalışmalarımızı bilhassa vurgulamamın sebebi şu; bu fuarımızı var eden paydaşlarımız, burada bulunan firmalar, tüm kıymetli temsilciler ve kuşkusuz bu kesimin kıymetli çalışanları elini taşın altında koymadan bu mevzuda tek bir adım dahi atamayız. Bu güç lakin mecburî dönüşümü birlikte başarmak zorundayız. Emlak, inşaat ve kentsel dönüşüm dallarının kendini devam ettirebilmesinin bir tek bahtı var. Tabiatla ahenk içinde büyüyen kentlerin oluşumuna hizmet etmek” dedi.

BÜTÇEYE UYGUN YATIRIM İMKANI

Gayrimenkul kesiminin gelişimi için tahlil üretmek ve bölümün yerinde dönüşüme dayanağını hızlandırmak için düzenlenen fuarda ziyaretçiler, tüm projeleri tek çatı altında deneyimleme fırsatı bulacak. Örnek daireler ile projeleri görecek. Kentleşme sürecinde çağdaş ve uygar kent ögelerinin oluşmasına katkıda bulunacak fuarda birçok yenilik yer alacak. Rescon Expo’da, kurumsal alıcıların yanı sıra son kullanıcılar da bütçelerine uygun yatırımlara sahip olma fırsatını görebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu