Ekonomi

Altın fiyatları dolardaki düşüş ve enflasyon verileri beklentisiyle sabit kaldı

Emtia piyasasında, dolar hafif bir düşüş yaşarken altın fiyatları sabit kaldı. Yatırımcılar şu anda, Federal Rezerv’in faiz oranı politikalarındaki potansiyel değişiklikler hakkında fikir vermesi beklenen ABD enflasyon verilerinin açıklanmasına odaklanmış durumda.

Salı günü spot altın değişmeyerek ons başına 2.350,85 dolarda kaldı ve 0350 GMT’nin erken saatlerindeki seviyesini korudu. Bu istikrar, bir önceki seanstaki %1’lik artışın ardından geldi. Bu arada, ABD altın vadeli işlemleri %0,8’lik bir artışla 2.352,00$’a ulaşarak daha fazla faaliyet gösterdi.

Piyasa analistleri doların gücünü yakından takip ediyor, zira ABD para politikasında faiz artırımına yönelik herhangi bir değişim altın fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilir. OANDA’da Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti olan Kelvin Wong’a göre, politika değişiklikleriyle desteklenen güçlü bir dolar spot altında düzeltici bir harekete yol açabilir. Ancak Wong, kısa vadede spot altının pozitif bir eğilime yöneldiğini ve 2.310 doların bu hafta için önemli bir destek seviyesi olduğunu düşünüyor.

Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin (PCE) Cuma günü açıklanması planlanıyor. Geçen hafta açıklanan Fed toplantı tutanakları, mevcut politikanın gösterge faiz oranını mevcut seviyesinde tutacağına işaret etmekle birlikte, daha fazla faiz artışı olasılığına ilişkin tartışmaları da ortaya koydu.

Yatırımcılar, ABD merkez bankasının 2024 yılında birden fazla faiz indirimi uygulayacağına dair şüphelerini dile getiriyor. CME FedWatch Tool tarafından belirtilen piyasa beklentileri, Kasım ayına kadar yaklaşık %62’lik bir faiz indirimi olasılığını gösteriyor.

Altın geleneksel olarak enflasyona karşı bir güvence olarak görülüyor, ancak daha yüksek faiz oranları beklentisi, getirisi olmayan varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini artırarak cazibesini azaltabilir.

İlgili haberlerde, Vietnam Merkez Bankası Pazartesi günü iç piyasadaki altın ihalelerini durduracağını ve yerel altın fiyatlarını istikrara kavuşturmak için yeni bir strateji uygulayacağını duyurdu.

Diğer değerli metallerde de mütevazı artışlar görüldü; spot gümüş %0,2 artışla 31,73$’a, platin %0,4 artışla 1.058,50$’a ve paladyum %0,2 artışla 991,18$’a yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu