Ekonomi

Avro Bölgesi’nde tüketicilerin enflasyon beklentileri azaldı

ECB, geçtiğimiz yılın kasım ayı Tüketici Beklenti Anketi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre Avro Bölgesi’nde tüketicilerin gelecek 12 aya ilişkin enflasyon beklentileri yüzde 4’ten yüzde 3,2’ye geriledi. Gelecek üç yıla ilişkin enflasyon beklentisi ise yüzde 2,5’ten yüzde 2,2’ye düştü.

Böylece tüketicilerin gelecek bir ve üç yıla ilişkin enflasyon beklentileri Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bölgedeki tüketicilerin Ekim 2023’te eksi yüzde 1,3 olan gelecek 12 aylık ekonomik büyüme beklentisi, Kasım 2023’te eksi yüzde 1,2’ye yükseldi.

Gelecek yıl işsizliğin yüzde 11,1’e düşmesini bekleyen tüketiciler, bu oranın Ekim 2023’te yüzde 11,4 olacağını öngördü.

Kasım ayında Euro Bölgesi tüketicileri konut fiyatlarının 12 aylık dönemde yüzde 2,1 oranında artacağını öngörmüştü. Ekim 2023’te konut fiyatlarında artış beklentisi yüzde 2 olarak gerçekleşti.

ECB orta vadede yüzde 2 enflasyonu hedeflerken, bankanın Tüketici Beklenti Anketi aylık olarak yayınlanıyor ve enflasyon beklentileri bankanın para politikasında önemli rol oynuyor.

Anket, Euro Bölgesi GSYH’sinin yaklaşık yüzde 85’ini temsil eden Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Belçika’dan yaklaşık 14 bin kişiyle görüşülerek gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu