Ekonomi

Fed Başkan Yardımcısı Jefferson sıkı politikayı sürdürmeye hazır olduklarının sinyalini verdi

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, enflasyonun beklendiği gibi düşmemesi halinde mevcut kısıtlayıcı para politikasını uzun bir süre daha devam ettirmeye istekli olduğunu belirtti. Salı günü Washington’da düzenlenen bir Fed araştırma konferansı için hazırlanan konuşmasında Jefferson, ekonomik verilerdeki belirsizliklere rağmen enflasyonu %2 hedefine döndürme konusundaki kararlılığını vurguladı.

Jefferson’ın temel beklentisi, politika faizinin sabit tutulmasıyla birlikte enflasyonun düşmeye devam edeceği ve işgücü piyasasının güçlü kalacağı yönünde. Bununla birlikte, son enflasyon verilerinin bir önceki yılın ikinci yarısındaki düşük okumalardan daha yüksek olduğunu ve istihdam büyümesi ile perakende harcamalarının beklenenden daha güçlü olduğunu kabul etti.

Başkan Yardımcısı, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Mart ayında yıllık %2,7 oranında arttığını ve bu oranın Şubat ayına kıyasla daha hızlı olduğunu belirtti. Volatil gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek oranın ise bir önceki ayla uyumlu olarak %2,8 oranında arttığı tahmin edilmektedir.

Jefferson’ın yorumları, enflasyondaki düşüşe daha fazla güven duyulduğunda faiz indirimlerinin başlayabileceğini öne süren son Fed mesajlarından farklıydı. Bu değişim, ilk çeyrekte enflasyonun beklenenden daha güçlü çıkmasının ardından geldi.

Salı günü yaptığı açıklamalarda faiz indiriminden hiç söz etmeyen Jefferson, 22 Şubat’ta yaptığı ve ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde politika kısıtlamalarının yılın ilerleyen dönemlerinde geri çekilebileceğini belirttiği açıklamasında da bu konuya değinmemişti.

Jefferson’ın hazırladığı konuşmanın büyük bir kısmı politika yapıcıların belirsizliği nasıl yönettiğine odaklanırken, kısa bir bölümü de mevcut ekonomik durumu ele aldı. Fed Başkanı Jerome Powell da bugün ilerleyen saatlerde Washington’da düzenlenecek bir etkinlikte soruları yanıtlayacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu