Haber

Hint Okyanusu’nda araştırmalar yürüten bilim insanları, yeni deniz canlıları keşfetti

Avustralyalı araştırmacılar, Hint Okyanusu’nda deniz altı haritalandırmaları için yaptıkları 35 günlük yolculuğun ardından yeni deniz canlıları keşfetti.

Victoria Müzeleri Araştırma Enstitüsünden bilim insanlarının, Avustralya’nın Hint Okyanusu’ndaki Christmas ve Cocos adaları etrafında su altı volkanlarını haritalandırmak maksadıyla yürüttükleri çalışmalar sona erdi.

“Investigator” araştırma gemisi ile yürütülen çalışmalar, farklı cinsten canlılara konut sahipliği yapan deniz altı volkanlarında ortalarında yılan balıkları ve kabuklu deniz canlılarının bulunduğu yeni cinslerin olduğunu gösterdi.

Denizden çıkarılan canlıların ortasında dişi ve erkek üreme dokusuna sahip bir ovotestisi bulunan “Bathysaurus mollis” ismindeki kertenkele balığı ve “Amphiuma” cinsi su semenderi de yer aldı.

Bilim insanları, kimileri deniz yüzeyinin 5 kilometre kadar altında bulunan deniz canlılarını, üzerinde çalışma yapmak ve sergilenmek üzere topladı.

35 gün süren çalışmalarına yönelik değerlendirmede bulunan araştırmanın baş uzmanı Tim O’Hara, “Bu ücra deniz parkında şaşırtıcı sayıda muhtemel yeni türler keşfettik.” dedi.

Bilim insanları, Hint Okyanusu’nun keşfedilmemiş deniz altı dünyasına ait 3D haritalama da yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu