Haber

İsrail’in Cibaliye mülteci kampını vurmasına tepkiler

İsrail’in Cibaliye mülteci kampına saldırısına dünyanın dört bir yanından tepkiler geliyor. Büyük bir mülteci nüfusunun barındığı kampta yaklaşık 50 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı kınayan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “İsrail’in, sivillerin ve masum insanların yaşadığı Cibaliye Mülteci Kampı’na yaptığı vahşi saldırıyı kınıyoruz. Bu vahşi saldırıyı kınıyoruz. En temel insani değerleri ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırının planlı bir katliam olduğunu ifade eden Çelik, “‘İsrail ordusuna kırmızı çizgi ilan etmiyoruz’ diyen devletler de bunu teşvik ediyor” dedi. katliam.”

Saldırıya İran ve Suudi Arabistan da tepki gösterdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, “vahşi saldırı” ifadesini kullanarak İsrail’in savaş suçu işlediğini savundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrail işgal güçlerinin Cibaliye mülteci kampına yönelik gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırının şiddetle kınandığı” belirtildi.

Güney Amerika ülkelerinden Gazze tepkisi

Güney Amerika ülkesi Bolivya ise İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına karşı daha radikal bir gerici adım atarak bu ülkeyle diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldığını duyurdu. Bolivya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarıyla “insanlık suçu işlediği” belirtildi. Ülke daha önce sol lider Eva Morales döneminde Gazze Şeridi’ne düzenlenen baskınlara tepki olarak 2009 yılında İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmişti ve 2020 yılında aralıklı olarak görev yapan eski Cumhurbaşkanı Jeanine Anez döneminde ilişkiler yeniden tesis edilmişti.

Bolivya’nın komşusu Şili ile bir diğer Güney Amerika ülkesi Kolombiya’nın da çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırılarla ilgili istişarede bulunmak üzere İsrail’deki büyükelçilerini geri çağırdığı belirtildi. Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada şunları yazdı:

Gazze’yle iletişim yine kesildi

Çarşamba günü erken saatlerde Gazze Şeridi’nde telefon ve internet hizmetinin tamamen kesildiği duyuruldu. Filistinli telekomünikasyon şirketi Paltel, şu açıklamayı yaptı: “Sevgili vatanımızın halkı; Gazze Şeridi’ne uluslararası hatlardan bağlanan iletişim ve internet hizmetleri yeniden kesiliyor. Allah sizi ve ülkemizi korusun.”

İnternet trafiğini izleyen kuruluş Netblocks da Filistin topraklarında halen hizmet veren son büyük telekomünikasyon şirketi Paltel’in açıklamasını doğrulayarak ilişkinin sonlandırıldığını doğruladı.

Bu, bölgede bir hafta içinde yaşanan ikinci kesinti. Geçtiğimiz Cuma günü bölgeyle bağlantı tamamen kesilmişti, ancak Pazar günü yeniden eski düzenine kavuştu. Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’nde “katliam gerçekleştirmek için kasıtlı olarak iletişimleri hedef aldığını” iddia etti.

AFP,dpa,Reuters/SÖ,HT

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

esmehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu