Teknoloji

Uluslararası Uzay İstasyonu ne kadar hızlı hareket ediyor?

Gökyüzüne yeterince uzun süre bakarsanız veya Google’ın konumunu öğrenmek için birkaç saniye ayırırsanız, Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) yanınızdan hızla geçtiğini görebilirsiniz. Ancak birçok kişi gerçekte ne kadar hızlı hareket ettiğini bilmiyor.

Elbette ISS, derin uzaya gönderilen sondalar veya Güneş’e göre saatte 532.000 kilometre hızla hareket eden Parker Güneş Sondası kadar hızlı hareket etmiyor. Saatte 28.000 kilometre gibi etkileyici bir hızla hareket ediyor.Bu hızla yörüngesinde her 90 dakikada bir dönüşünü tamamlar ve Her gün 16 gün doğumu ve gün batımı görüyor.

Ancak hızını gerçekten anlamak için, ISS’nin yer seviyesinde uçmayı simüle eden YouTube kanalı Uçak Modu’ndan aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Video, Microsoft Flight Simulator 2020 kullanılarak oluşturulan görsellerin hızlandırılmasıyla hazırlanmıştır. hızın ses hızı olan Mach 1 ile karşılaştırılmasına olanak tanır;Uluslararası Uzay İstasyonunun ormanların, sıradağların ve New York gibi şehirlerin üzerinden yalnızca saniyeler içinde uçtuğunu gösteriyor.

Bir gün Uluslararası Uzay İstasyonu çok kısa bir süre için de olsa yer seviyesine bu kadar yaklaşacak. Görevi bittiğinde yörüngesi kademeli olarak Dünya’ya çekilene kadar alçaltılarak yok edilecek ve 2031 yılında gezegenin en uzak yeri olan Point Nemo olarak da bilinen Güney Pasifik Okyanusu Çölü’nde yaşamına son verilecek.

askale-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu