Haber

İSTANBUL-UZMAN UYARIYOR: AYAK BİLEĞİ AĞRISI FARKLI HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr., ayak bileği ağrısının birçok nedenden kaynaklandığını ve farklı hastalıklar hakkında bilgi verebileceğini belirtiyor. Öğretim Üyesi Burak Davet Aksu, ‘Bu noktada önemli olan ağrının aktiviteyle ilişkili olup olmadığıdır. “Travma olmadığında ya da hastanın hatırladığı bir sorun olmadığında ortaya çıkan ağrılar bizi farklı hastalıklara sürükleyebiliyor” dedi.

En sık karşılaşılan ortopedik sorunlardan biri olan ve acil servislerde ilk başvurulan sorunlardan biri olan ayak bileği ağrısı, travmadan metabolik hastalıklara kadar pek çok farklı sorundan kaynaklanabiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Dr. Öğr. Gör. Ü. Burak Davet Aksu, yaştan bağımsız olarak herkesin yaşayabileceği bu sorunda, altta yatan neden tedavi edilmediği takdirde ağrıların kronikleşebileceğini, hatta farklı sorunlara yol açabileceğini belirtti.

AĞRI TEK BİR BÖLGEDE VEYA BİLEĞİN TAMAMINDA OLABİLİR

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr., özellikle altta yatan ağrının travma ya da hastanın hatırladığı bir sorun olmadığı durumlarda farklı hastalıklara odaklanmak gerektiğini söylüyor. Öğr.Gör.Ü. Burak Aksu, ‘Ağrılar sıklıkla travma ya da kronik zorlu aktiviteler sonrasında oluşsa da, metabolik ya da romatizmal hastalıklar nedeniyle zamanla eklemin hasar görmesi sonucu da ayak bileği bölgesinde ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Hastalar bize geldiklerinde genellikle ayak bileğindeki ağrıyı tarif ederler ancak bazen de ayak bileğinin arkasında, önünde veya yanında ağrı olduğunu söyleyebilirler. Bazı durumlarda ağrının yerini tespit edemediklerinden yani ‘ayak bileğim ağrıyor ama tarif edemiyorum’ diye şikayet edebilirler. dedi.

‘AYAK AĞRISININ GİZLEDİĞİ HASTALIKLAR HAKKINDA BİLGİ VERİR.’

Altta yatan nedenin belirlenmesinde öncelikle ağrının niteliğinin bilinmesi gerektiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Aksu konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

‘Bazı hastalar ayaklarının ağrıdığını, bazıları ise yandığını söylüyor. Bütün bunlar bize farklı hastalıklar hakkında bilgi veriyor. Ancak daha önemli olan ağrının aktiviteyle bir ilgisi olup olmadığıdır. Çünkü bazı ağrılar aktivite sırasında veya sonrasında hissedilebildiği gibi, bazı ağrılar da gece yatarken hareketsizlik dönemlerinde hissedilebilir. Aynı zamanda herhangi bir travma olmadığında veya hastanın hatırladığı bir sorun olmadığında oluşan ağrılar bizi farklı hastalıklara sürükleyebilmektedir. Ayak ağrısı şikayetlerini çoğunlukla travma ya da çok zorlu kullanıma bağlı olarak görüyoruz ancak bunun dışında bel fıtığı gibi ayaktaki sinir yapısını etkileyen birçok hastalıktan da kaynaklanabiliyor.’

‘HASTALAR UZUN SÜRELİ KRONİK AĞRILAR YAŞAYABİLİR’

Ayak bileğinin birçok kemik ve bağdan oluşan bir yapı olduğunu hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Aksu, bağ ve tendon gibi kendine ait kan damarları olmayan yapıların hasar görmesi durumunda iyileşmenin kemik ve kas dokusuna göre daha uzun sürdüğünü söyledi. Dr., bu durumda hastanın uzun süreli kronik ağrı yaşayabileceğini belirtti. Öğr.Gör.Ü. Aksu sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Özellikle ağrı akut bir travmadan kaynaklanmıyorsa veya uygunsuz yapılan spor faaliyetinden kaynaklanmıyorsa yavaş yavaş gelişebilir ancak bir noktadan sonra hastanın üzerine basmasını engelleyecek düzeye ulaşabilir. Bu nedenle bunların önceden tespit edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle sporun bilinçli yapılması gerekmektedir. Esneme egzersizleri yapılmadan egzersize başlanmamalıdır. Aksi takdirde hastalar bağ yaralanmaları ile başvurabilirler.’

‘AĞRI DEVAM EDERSE KESİNLİKLE İLACA BAŞVURUNUZ’

Özellikle travma sonrası gelişen ayak bileği ağrılarında bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Ü. Aksu, ‘Travma sonrası hasta ayağına basamıyor veya adım atamıyorsa vakit geçirilmeden doktora başvurulmalıdır. En az dört beş adım atmak mümkünse ve ortopedi doktoruna hızlı ulaşım imkanı yoksa bu durumda ayak bileğinin üst kısmı kaldırılarak buz uygulanabilir. Ancak şikayetlerin birkaç gün içinde geçmemesi durumunda mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

Ayak bileğinde herhangi bir travmatik neden olmaksızın şişlik veya ağrı oluşması durumunda vakit kaybetmeden detaylı muayene için hekime başvurulması gerektiğini anlatan Dr. Öğr.Gör.Ü. Aksu, ‘Çünkü bu ağrılar romatizmal nedenlere bağlı olarak ya da nadir durumlarda artrite bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. “Bu gibi durumlarda hızlı müdahale etmek gerekiyor” dedi.

TANIYA GÖRE FARKLI TEDAVİ YAKLAŞIMLARI UYGULANIYOR

Sebebe göre tedavi yöntemlerinin değişebileceğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Burak Çağrı Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Burada şikayetin nedeninin belirlenmesi gerekiyor ve bu noktada fizik muayene çok pahalı. Hastanın durumuna göre ileri tetkiklerle tanıyı netleştiriyoruz. Bölgesel kıkırdak hasarı varsa cerrahi tedaviler ön planda olabilir. ‘Kronik tendon veya bağ sorunları için enjeksiyon kullanıyoruz.’

‘BİLİNÇSİZ MÜDAHALELER SORUNLARIN BÜYÜMESİNE NEDEN OLABİLİR’

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr., ülkemizin bazı bölgelerinde halen devam eden bu ayak bileği sorunları için ‘çıkık’ gibi konu hakkında tıbbi bilgisi olmayan kişilere başvurmanın sorunun daha da büyümesine neden olduğunun altını çiziyor. çözüyorum. Öğr.Gör.Ü. Burak Çağrı Aksu, ‘Bilinçsiz ellerde yapılan bu müdahaleler çok daha kolay çözülebilecek sorunların büyümesine neden olabiliyor. Bunu bilerek hareket etmek lazım dedi.

azdavay-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu