Ekonomi

KKM harcamaları Temmuz’da zirve yaptı: 34,5 milyar TL’ye ulaştı

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), 4 Ağustos haftasına ilişkin bilgileri açıkladı. Buna göre, Döviz Korumalı Mevduat (KKM) giderleri aylık bazda yılın en yüksek seviyesini gördü. KKM’nin maliyeti Temmuz’da 34,5 milyar TL’ye ulaşarak rekor kırdı.

Bloomberg HT’nin derlediği bilgilere göre KKM’nin bütçe yükü Mayıs’ta 1.63 milyar TL, Haziran’da ise 20.6 milyar TL oldu.

KKM harcamaları Ocak-Mayıs ortasında aylık bazda 600 milyon TL ile 1,6 milyar TL arasında değişirken, son iki ayda ciddi bir artış yaşandı.

Merkezi bütçede cari transferler içerisinde yer alan KKM’nin yılın ilk yedi ayında toplam maliyeti 59,5 milyar TL’ye ulaştı. KKM’nin geçen yıl merkezi bütçeye maliyeti 92.5 milyar TL oldu.

TOPLAM BÜYÜKLÜĞÜ 3,28 TRİLYON TL’YE ULAŞTI

Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun açıkladığı bilgilere göre, 4 Ağustos haftasının prestijiyle korunan mevduatın toplam büyüklüğü 3,28 trilyon TL oldu.

Bu rakamın dolar karşılığı ise 121,8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu haftalık dönemde KKM girişleri de 150 milyar TL’ye yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu