Haber

Kore Savaşı’nın ayırdığı aileler yeniden birleşmeyi ummak için canlarına kıyarlar.

1950-1953 Kore Savaşı nedeniyle Kuzey Kore’den ayrılan aile üyelerine kavuşmayı beklerken son 5 yılda yaklaşık 16.000 Güney Koreli’nin öldüğü bildirildi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı’nın verilerine göre Ağustos 2018’de Güney Kore ile Kuzey Kore arasında yaşanan son aile birleşimi olayının ardından Kuzey’de ailelerini beklerken hayatını kaybeden Güney Korelilerin sayısı 16 bine ulaştı.

Demokrat Parti Temsilcisi Yang Kyung-sook yaptığı açıklamada, “Güney ve Kuzey Kore, ayrılmış aileleri yeniden birleştirmek için etkinlikler düzenlemek için mümkün olan en kısa sürede harekete geçmelidir.” Dedi. ifadesini kullandı.

Birleşme Bakanlığı verilerine göre, ilk birleşme olayından bu yana Güney Kore’de toplam 133.680 kişi Kuzey’deki aileleriyle yeniden bir araya gelmek için başvurdu, ancak başvuranların yaklaşık yüzde 70’i hayatını kaybetti.

Son olarak 2018 yılında bir aile birleşimi etkinliği düzenlenmiş ve savaş mağdurlarının buluşması duygusal anlara sahne olmuştu.

1950-1953 Kore Savaşı nedeniyle birbirinden ayrılmak zorunda kalan Kuzey ve Güney Koreli aileler ilk olarak 1985 yılında merkeze gelmiştir.

habergursu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu