Ekonomi

Petrol fiyatları yükseliyor, Tesla hisseleri piyasa güncellemelerinin ortasında düşüşe geçti

ABD ve küresel piyasalar bugün üretici fiyatları ve perakende satışlara ilişkin güncellemeleri beklerken yükselen petrol fiyatları bir kez daha enflasyon görünümünü etkiliyor. Petrol maliyetleri, ABD benzin stoklarının art arda altıncı haftada da azalarak son üç ayın en düşük seviyesine inmesi ve ham petrol stoklarında beklenmedik bir düşüş yaşanmasının ardından yükselişe geçti. Bu gelişmeler ABD ham petrol fiyatlarının varil başına 80 doların üzerine çıkarak bu yılın en yüksek noktasına yaklaşmasına ve yıllık bazda %12’lik bir artışla Eylül ayından bu yana en hızlı yükselişini yaşamasına neden oldu.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış, bu hafta başında açıklanan tüketici fiyatları verilerinde de görüldüğü üzere, daha kalıcı enflasyona katkıda bulundu. Ekonomistler şimdi, yıllık manşet ÜFE enflasyonunun %1,1’e hafif bir artış göstermesi beklenen Şubat ayı üretici fiyatları raporunu bekliyor. Ancak çekirdek oranların %2.0’nin altına düşeceği tahmin ediliyor. Ayrıca, Şubat ayına ilişkin perakende satış rakamları ve haftalık işsizlik başvuruları ekonomik ortama ilişkin daha fazla bilgi verecek.

Federal Rezerv’in gelecek haftaki toplantısı yaklaşırken, Haziran ayında faiz indirimi olasılığı azaldı. Çarşamba günü yapılan başarılı 30 yıllık Hazine tahvili ihalesine rağmen, Hazine getirileri hafifçe artarken, Hazine piyasası oynaklığının bir ölçüsü olan MOVE endeksi Eylül ayından bu yana en düşük noktasına geriledi.

Bu arada Tesla’nın hisseleri diğer büyük teknoloji şirketlerinden ayrışmaya devam ediyor ve hisseleri bugünkü piyasa açılışı öncesinde düşüş gösterdi. Elektrikli araç üreticisinin hisseleri Çarşamba günü %2 oranında düştü ve bu yıl %30’un üzerinde değer kaybederek son 10 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Tesla’nın piyasa değeri, elektrikli araç talebindeki küresel yavaşlama ve geçen yılki fiyat rekabeti nedeniyle azalan marjlar nedeniyle 2024 yılında yaklaşık 200 milyar dolar azaldı. Wells Fargo (NYSE:WFC), Tesla’nın fiyat indirimlerinin talep üzerindeki azalan etkilerine ilişkin endişelerini dile getirdi ve hisse senedini “underweight “e düşürdü.

Siyasi gelişmelerle ilgili olarak, ABD Temsilciler Meclisi Çarşamba günü TikTok’un Çinli ana şirketi ByteDance’ın ABD’deki operasyonlarını altı ay içinde satmasını ya da potansiyel bir yasakla karşı karşıya kalmasını gerektiren bir tasarıyı kabul etti. Tasarı Meclis’te iki partinin de desteğini alırken, Senato’daki geleceği belirsizliğini koruyor. Yasak, uygulama mağazalarını ve web barındırma hizmetlerini etkileyebileceği gibi Başkan Joe Biden’ın potansiyel yeniden seçim kampanyası için de yansımaları olabilir.

Diğer piyasa haberlerinde, Çin hisse senetleri oyun ve yarı iletken sektörlerindeki düşüşlerle bugün düşüşle kapandı. Hong Kong piyasası da jeopolitik gerilimlere ilişkin endişelerin etkisiyle düştü. Avrupa’da, Alman denizcilik şirketi Hapag-Lloyd 2023 yılı net kârında önemli bir düşüş bildirdi ve zorlu piyasa ortamını gerekçe göstererek temettü oranını düşürdü.

Döviz piyasalarında, yatırımcılar gelecek hafta yapılması planlanan merkez bankası toplantılarının sonuçlarını beklerken dolar sabit kaldı. Adobe (NASDAQ:ADBE), Dollar General (NYSE:DG) ve Ulta Beauty (NASDAQ:ULTA) şirketlerinin kazanç raporlarının yanı sıra üretici fiyat endeksi, perakende satışlar ve işsizlik başvuruları da dahil olmak üzere bugünkü ABD ekonomik göstergelerinin piyasalara yön vermesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu