Ekonomi

Petrol talebi görünümünde iyileşme

Küresel gösterge Brent varil başına 83 dolar civarında işlem gördü ve Çarşamba günkü kapanıştan bu yana neredeyse yüzde 4 artış kaydetti. ABD ham petrolü 79 dolara yakındı. OPEC’in Pazartesi günü yayınladığı aylık raporda, talebin güçlü olduğu ve piyasada “abartılı bir olumsuz havanın hakim olduğu” belirtildi. Amerikan Otomobil Birliği, ABD Şükran Günü seyahat döneminin 2019’dan bu yana en yoğun olacağını söyledi.

Emtia bölümü başkanı Warren Patterson, “Piyasanın bu yılın geri kalanında açık vermesi muhtemel olduğundan temel göstergeler destekleyici olmaya devam ediyor. Suudiler ek gönüllü arz kesintilerini kaldırsa bile gelecek yılın başında göreceğimiz fazlalık silinebilir” dedi. ING Groep NV’nin stratejisi.

Ancak hala çok sayıda düşüş göstergesi var ve OPEC’in iyimserliğine rağmen Suudi Arabistan üretimini son yıllardaki en düşük seviyede tutuyor. Orta Doğu’dan gelen akışların İsrail-Hamas savaşından etkilenmemesi ve Rusya ile ABD’den yapılan sevkiyatların artmasıyla arz da sağlıklı görünüyor.

Brent bu yıl eylül sonundaki zirvesinden neredeyse yüzde 14 düştü. Ortadoğu’da İsrail güçleri Hamas’a yönelik saldırılarını sürdürdü. Başkan Joe Biden, İsrail’i sivil kayıplarını azaltmak için Gazze Şeridi’ndeki El Şifa hastanesinde “daha az müdahaleci eylem” yapmaya çağırdı. ABD ayrıca Suriye’nin doğusunda İran bağlantılı hedeflere de hava saldırıları düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu