Haber

Su ürünlerinde ihracat hedefi 2 milyar dolar

TBMM Su Ürünleri ve Su Ürünleri Araştırma Kurulu, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ın başkanlığında, su ürünleri ve su ürünleri sektörünün sorunlarını ve analiz önerilerini belirlemek üzere kuruldu.

Toplantının başında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Köktaş, balıkçılık bölümünün son yıllarda çok değerli bir noktaya taşındığını belirtti.

Türkiye’nin su ürünleri ihracatında lider konuma geldiğini belirten Köktaş, yetiştiricilere teşekkür etti.

Su Ürünleri ve Balıkçılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz, Türkiye’nin su ürünleri üretimini artırma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Akarsular vasıtasıyla iç su balıkçılığı ve yetiştiricilik yapılabileceğini kaydeden Türkyılmaz, “Ticari olarak denizlerimizde 550, iç sularımızda 380 balık türü bulunuyor.” bilgileri verdi.

Su ürünleri üretiminin avcılık ve su ürünleri üretimi olarak ikiye ayrıldığını kaydeden Türkyılmaz, çalışmalarını sucul biyolojik çeşitliliğin korunması ve canlı yaşamının korunması üzerine yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Sucul biyolojik çeşitliliğin korunmasının avcılık ve kültür balıkçılığı açısından önemine değinen Türkyılmaz, Türkiye’de avcılık konusunda yoğun bir üretim varken son yıllarda su ürünleri üretiminin arttığını söyledi.

Türkiye’nin su işlerinde ihracatçı bir ülke olduğunu belirten Türkyılmaz, ihracatın 145 bin tondan 252 bin tona çıktığını kaydetti.

Türkiye’nin 103 ülkeye su ürünleri ihracatı yaptığına işaret eden Türkyılmaz, “Avrupa Birliği’ne su ürünleri ihraç eden dünyadaki ender ülkelerden biriyiz. Bu hem ürünlerimizin kalitesinden hem de tesislerimizin fiziki altyapısından kaynaklanıyor. tesisleri ve mükemmel hijyen koşulları.Su ürünleri yetiştiriciliğinde 2023 hedefimiz 2 milyar dolar ihracat.İhracat hedefimizi tutturmamamız için hiçbir sebep yok diye düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Avcı üretimine ait Türkyılmaz, “Sürdürülebilir ve istikrarlı bir üretim miktarını geleceğimiz ve çocuklarımız için olmazsa olmazlardan biri olarak görüyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu