Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’nin liderlik rolünü üstlenmesini bekliyor

YENİ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması konusunda Türkiye’nin “yeniden liderlik rolü üstlenmesini” beklediklerini söyledi.

Blinken, Colorado’da devam eden Aspen Güvenlik Forumu’nda Türkiye’nin Karadeniz tahıl girişimindeki rolü ve Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Blinken, bir soru üzerine, “Türkiye, inisiyatifin sıfırdan hayata geçirilmesinde başta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yakın işbirliği içinde çalışarak vesile oldu. Sıfırdan başlatmak için harika bir iş çıkardı.” söz konusu.

Blinken, “Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki insanların ihtiyaç duydukları gıdayı daha önce olduğu gibi uygun fiyatlarla alabilmeleri için Türkiye’nin bu durumu yeniden rayına oturtmada liderlik rolü üstlenmesini bekliyoruz.” dedi. ifadesini kullandı.

Rusya’nın tahıl girişiminden geri adım attığı dönemlerde Türkiye’nin bu girişimi sürdürmek için verdiği mücadeleye değinen ABD Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’yı tahıl anlaşmasına döndürmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü de belirtti.

“Rusya’nın barışla ilgilendiğine dair sıfır kanıt görüyorum”

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’nın Odessa limanını bombalamaya devam ettiğini belirterek, Kremlin’in savaşı sürdürme isteğinden bahsetti.

Blinken, “Rusya’nın anlamlı barış görüşmeleriyle ilgilendiğine dair herhangi bir kanıt görürsek, üzerine atlayan ilk kişi biz olacağız. Ne yazık ki Rusya’nın (barış) ilgilendiğine dair sıfır kanıt görüyorum ve asıl sorun bu.” dedi.

Blinken, Putin’in “Ukrayna’dan daha uzun süre savaşmaya devam edebileceğine ve Ukrayna’nın tüm destekçilerini geride bırakabileceğine inanmaya devam ettiğini” belirterek, Rusya’yı bu fikirden caydırmanın “hayati” olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı, Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin ile Putin arasında yaşanan gerginliğe işaret ederek, “Sayın Prigojin’in yerinde olsam çok endişelenirdim. NATO’nun açık kapı politikası var, Rusya’nın açık pencere politikası var.” söz konusu.

habervize.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu