Haber

Malatya’da deprem sonrası kaybolan içme suyu kaynağı bulundu

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle çekilen Malatya’daki içme suyu kaynağı, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan jeofizik çalışma ile yeniden bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt, Akçadağ ve Doğanşehir ilçelerinde çok sayıda mahalle ve mezranın su ihtiyacını karşılayacak olan Melet Çayı’nda MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaları inceledi.

Başkan Selahattin Gürkan yaptığı açıklamada, Capo Kümesi ve Melet Deresi olarak da adlandırılan üç ilçede mahalleleri besleyecek kaynağı görmek ve çalışmaları incelemek için bölgeye geldiklerini belirtti.

Zor şartlar altında yürütülen bu çalışmaların değerli olduğunu kaydeden Gürkan, “Çok kaliteli bir su. Bu suyun muhtarlarımızın talepleri doğrultusunda grup mahallelerimize dağıtılması ile ilgili çalışma da son aşamaya geldi. Yaklaşık 400 milyon liralık bir emekle bu süreç yürütülüyor. Bu imkanlar için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve yerel paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Melet Çayı’nda yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren MASKİ İşletme Daire Başkanı Ramazan Toy, derenin önceki yıllarda Yeşilyurt ilçesine bağlı Örnek köyünü besleyen bir su kaynağı olduğunu, dibinde “Çapo içme suyu” olduğunu söyledi.

Bu kaynağın Akçadağ ilçesine bağlı 12 mahallenin su ihtiyacını karşıladığını belirten Toy, şunları kaydetti:

“Bu kaynakta daha önce çalışmalar yaptık. Yaklaşık 300 milyon lira masrafla Akçadağ ilçesine bağlı Sahilköy’e kadar su getirdik. Ancak 6 Şubat 2023 depremlerinden sonra bu su çekildi. MASKİ Genel Müdürlüğü olarak bu bölgede jeofizik çalışmalar yaparak suyun kaynağını belirledik ve su arayarak suyun kaynağını bulduk. Bu kaynaktan saniyede 300 litre su çıkıyor. Bu su ile ilçemizin su ihtiyacını karşılayacağız. Örnekköy ilçeleri, Doğanşehir ilçesi Süratı, Yeşilyurt ilçesi Oluklu mahalleleri, Akçadağ ilçesi Dedeköy, Kömekavak ve Sahilköy mahalle ve mezralarıdır. Buradan taşıyacağımız su 80 litre/sn. Kalan suyu da dereye deşarj ederek vatandaşların sulama ihtiyacını karşılayacağız.”

haber-selendi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu