Haber

Mike Pence, Trump’ı suçlamalarla eleştiriyor

“6 Ocak Kongre baskını” soruşturmaları kapsamında 4 yeni suçlamayla yargılanan ABD eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, eski Başkan Donald Trump, “Kendisini Anayasa’nın önüne koyan hiç kimse asla ABD başkanı olmamalı. .” sözleriyle eleştirdi.

The Hill’in haberine göre Pence, 2020 ABD Başkanlık Seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirmeye çalıştığı iddia edilen “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarında Trump’a 4 yeni suçlamada bulunulmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Pence yaptığı açıklamada, “Bugünkü suçlamalar önemli bir uyarı olmalı. Kendini Anayasa’nın önüne koyan hiç kimse asla ABD başkanı olmamalı” dedi. ifadeleri kullandı.

Ülkenin bir kişiden daha önemli olduğunu vurgulayan Pence, “Anayasamız rastgele bir kişinin mesleğinden daha değerlidir. 6 Ocak’ta Trump benden kendisi ile Anayasa arasında bir tercih yapmamı istedi. Ben de Anayasa’yı seçtim ve Bunu her zaman yapacağım.” değerlendirmesini yaptı.

Pence, konuyla ilgili daha fazla şey söyleyebileceğini, ancak iddianamenin “6 Ocak hakkında daha fazla konuşma ve daha fazla dikkat dağıtma anlamına geldiğini” söyledi.

Pence, Trump’ın adaylığının “Biden’ın milyonları etkileyen feci ekonomik politikalarına ve Hunter ile yaptığı yolsuzluk iddialarına daha az ilgi gösterilmesi anlamına geldiğine” işaret ederek, ofisinin bütünlüğünü yeniden sağlama sözü verdi.

ABD’yi, halkını ve bedelini savunmaktan geri adım atmayacağını belirten Pence, yaptığı açıklamada, “Bunu Anayasa’ya ve Amerikan halkının karakter ve ahlakına yeminim gereği yapacağım. ulusumuzu rahatsız eden zorluklara gerçek çözümler getirmek için kamusal yaşamda dürüstlük ve nezaket eşiğini yeniden tanımlayacaktır.” Kuracağız.” sözlerine yer verdi.

Eski ABD Başkanı Trump’a 4 yeni suçlama

Washington DC Bölge Mahkemesi’nde eski ABD Başkanı Trump’a sunulan 45 sayfalık iddianamede “ABD’yi yanıltmaya yönelik komplo”, “resmi bir süreci engellemeye yönelik komplo”, “resmi bir süreci engellemeye teşebbüs” ve “seçmenlerin anayasal haklarını kullanıyorlar”. “komplo işlemek” suçlamaları getirildi.

Trump’ın 3 Ağustos’ta mahkemeye çıkması bekleniyor.

6 Ocak Kongre baskını

6 Ocak 2021’de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, 3 Kasım 2020 seçimlerinin sonuçlarını teyit etmek için oturumun yapıldığı Kongre binasını bastı.

Baskında 1’i polis olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti. Baskın nedeniyle isyana tahrik suçundan azil soruşturmasında yargılanan eski Başkan Trump, Şubat 2021’de Senato’da yapılan oylamada beraat etmişti.

Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazlarına rağmen bir komite kurarak olayı soruşturmaya başladı.

Komite, Trump’ın “isyanı tetiklemek, yardım etmek ve zemin hazırlamak”, “resmi bir süreci engellemeye çalışmak”, “ABD düzenini bozmak için komplo kurmak”, “yanlış beyanlarda bulunarak komplo kurmak” gibi hatalar yapmış olabileceği sonucuna vardı. varmıştı.

Komitede, Trump’ın bu suçlardan yargılanmasını Adalet Bakanlığı’na önermek 9 üyenin oyuyla kabul edildi.

Trump’a yönelik iddianameler

Dün açıklanan iddianame, Trump aleyhindeki üçüncü ama en önemli iddianame olarak kayıtlara geçti.

9 Haziran’da açıklanan 49 sayfalık bir iddianamede Jack Smith, Trump’ı Beyaz Saray görevinden ayrılırken yanında mühürlü evrak götürmekle ve bununla ilgili federal soruşturmaları engellemekle suçladı.

İddianamenin ardından 13 Haziran’da Miami’de hakim karşısına çıkan ve “federal bir soruşturma kapsamında ikinci kez mahkemeye çıkan ilk eski başkan” olarak tarihe geçen Trump, hakkındaki diğer 37 suçlamayı da reddetti.

Trump aleyhine, 27 Temmuz’da yardımcılarına ve çalışanlarına Mar-a-Lago malikanesinden gizli belgelerin güvenlik kamerası görüntülerini silme talimatı verdiği iddiası da dahil olmak üzere ek suçlamalar getirildi.

Daha önce Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “kapanma” ücreti ödediği suçlamasıyla 4 Nisan’da New York’ta mahkemeye çıkmıştı.

lapseki-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu