Ekonomi

Muğla Valisi İdris Akbıyık 5 Ayın Değerlendirmesini Yaptı

Muğla Valisi İdris Akbıyık göreve geldiği 5 ayı değerlendirdi. Vali Akbıyık, Muğla genelinden basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda, Muğla’yı 2023 yılında 10 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini, ören yerlerini ise 1 milyon 164 bin 151 kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.

Dalaman ve Milas-Bodrum Havalimanları ile 9 gümrük kapısından giren 3 milyon 395 bin 947 yabancı turisti ağırladıklarını belirten Vali Akbıyık, “Göreve geleli 5 ay oldu. Toplumun her kesimine dokunmaya çalıştık. Ziyaretlerde bulunduk. Tüm ilçelerimiz. 10 binden fazla kişiyle el sıkıştık. Sivil Toplum Kuruluşlarımızla Muğla’nın potansiyelini ve mevcut durumunu konuştuk. Valilerin ve kaymakamların misyonu, bulundukları bölgede devleti temsil etmektir. En önemli görevimiz kanunları uygulamaktır.Tüm kamu kurum ve kuruluşları arasında işbirliğini sağlamak.Muğla yeryüzü cennetidir,en değerli turizm merkezlerinden biridir.Bu potansiyeli ancak belediye ve tüm belediyelerle el ele vererek geliştirmemiz lazım. devlet değil bileşenler.Muğla sadece deniz, kum, güneş değil, kültür varlıkları açısından da çok değerli bir il.Turizm çeşitliliği açısından ilk sıradayız.28 antik kentte arkeolojik kazılar devam ediyor. Valilik olarak 24 antik kentteki çalışmalara destek veriyoruz. Geçen yıl 1 milyon 164 bin 151 kişi müze ve ören yerini ziyaret etti. 2023 yılında iki havalimanı ve 9 deniz hudut kapısı aracılığıyla 3 milyon 395 bin 947’si yabancı olmak üzere toplam 10 milyon yerli ve yabancı turisti ağırladık. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Yarışı’nın Babadağ etabını izleyenlerin sayısı 1 milyarı aştı. Muğla’da spor turizminin yanı sıra sağlık turizmi de gelişiyor. Geçenlerde İngiliz büyükelçisi geldi. Sağlık turizmi açısından neler yapılabileceğini konuştuk. Muğla ekonomik açıdan Türkiye ortalamasının üzerindedir. Allah Muğla’ya her türlü nimeti, potansiyeli vermiş. Su ürünlerinde birinciyiz. Çam balında birinciyiz. “Turizme ek olarak, ciddi tarım ve su ürünleri üretimi de var.” Dedi.

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla’nın en büyük sorununun konut olduğunu söyledi. Akbıyık, “Özellikle Bodrum, Marmaris ve Menteşe’de büyük konut sorunu var. Acil konut projeleri yapmamız gerekiyor. Memurlar Muğla’ya gelmek istemiyor. Ankara’da gerekli çalışmaları yapıyoruz.” – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu